top of page
Meklēt

Par urīna nesaturēšanu nav jākaunas!

  • Writer: Dinsbergas klīnika
    Dinsbergas klīnika
  • 25. febr.
  • Lasīts 3 min

Urīna nesaturēšana ir ļoti delikāta tēma, par ko nereti sievietes izvairās runāt pat ar savām tuvākajām draudzenēm. Šī iemesla dēļ sieviete, kas saskaras ar urīna nesaturēšanu, var izjust kaunu par to, ka viņai ir jāpiedzīvo šādas veselības problēmas, jo varētu šķist, ka citas sievietes pat nenojauš, ka tāda urīna nesaturēšana eksistē. Tomēr stresa urīna nesaturēšana ir plaši izplatīta – tiek uzskatīts, ka katra trešā sieviete kādā dzīves posmā ar to saskaras. Šī iemesla dēļ par šo problēmu nevajadzētu kaunēties, bet gan meklēt risinājumus, jo mūsdienās ir pieejamas efektīvas ārstēšanas metodes, kas palīdz atgūt dzīves kvalitāti.


Viens no izplatītākajiem urīna nesaturēšanas veidiem sieviešu vidū ir stresa urīna nesaturēšana. Stresa urīna nesaturēšana rodas, kad pavājinās iegurņa pamatnes muskulatūra, kas atbalsta urīnpūsli un urīnizvadkanālu. Tas var notikt dažādu iemeslu dēļ, piemēram, hormonālo izmaiņu rezultātā menopauzes laikā, pēc dzemdībām vai svara pieauguma dēļ. Sievietes stresa urīna nesaturēšanu izjūt kā nekontrolētu urīna noplūdi fiziskas aktivitātes laikā, piemēram, klepojot, šķaudot, smejoties vai sportojot. Tas var radīt emocionālu stresu, nedrošības sajūtu un sociālu diskomfortu, kas būtiski ietekmē sievietes ikdienu, jo šķietami tik ierastas darbības kā komunikācija ar līdzcilvēkiem vai sporta zāles apmeklējums var radīt satraukumu, bailes un kauna sajūtu. Labā ziņa – stresa nesaturēšanu var ārstēt, tādēļ aicinām ikvienu sievieti, kas saskaras ar urīna nesaturēšanu, nesadzīvot ar šo problēmu, bet doties pie ārsta, lai to risinātu un varētu atkal dzīvot pilnvērtīgu dzīvi!

par urīna nesaturēšanu nav jākaunas

Kā menopauze var veicināt urīna nesaturēšanu?

Par urīna nesaturēšanu visbiežāk satraucas topošās māmiņas, jo grūtniecība un dzemdības var vājināt iegurņa pamatnes muskulatūru. Sabiedrībā mazāk tiek runāts par menopauzi kā būtisku faktoru, kas arī var veicināt šo problēmu. Menopauzes laikā samazinās estrogēna līmenis, kas ietekmē urīnpūšļa, urīnizvadkanāla un iegurņa muskuļu elastību un stiprumu, tā rezultātā var rasties stresa urīna nesaturēšana. Turklāt menopauzes laikā bieži rodas sausums un diskomforts intīmajā zonā, kas var ietekmēt ne tikai urīnpūšļa funkciju, bet arī sievietes pašsajūtu un dzīves kvalitāti. Sievietēm ar lieko svaru vai mazkustīgu dzīvesveidu simptomi var kļūt izteiktāki. Kā arī pētījumi liecina par saistību starp kardiovaskulāriem riska faktoriem un urīnpūšļa darbības traucējumiem. Cukura diabēts, hipertensija, hiperlipidēmija un nikotīna lietošana var veicināt hiperaktīva urīnpūšļa (OAB) attīstību, kas izraisa biežu un neatliekamu urinēšanas nepieciešamību. Šīs veselības problēmas ietekmē nervu un asinsvadu sistēmu, kas nodrošina normālu urīnpūšļa darbību, tādēļ sievietēm ar paaugstinātu kardiovaskulāro slimību risku biežāk attīstās arī urīna nesaturēšanas simptomi.


Vai ar urīna nesaturēšanu ir jāsadzīvo?

Maldīgs ir uzskats, ka sievietēm, kurām ir diagnosticēta urīna nesaturēšana, ar šo problēmu vienkārši ir jāsadzīvo un jāpieņem dzīve ar nepatīkamiem simptomiem. Lai arī šobrīd pieejams plašs higiēnas preču klāsts, kas palīdz pielāgoties ikdienai ar urīna nesaturēšanu, tas risina tikai sekas, nevis pašus cēloņus. Tāpēc ir svarīgi meklēt efektīvus ārstēšanas veidus, kas var samazināt vai pat pilnībā novērst urīna nesaturēšanas simptomus. Viens no pirmajiem soļiem ir iegurņa muskulatūras stiprināšanas vingrinājumi. Šie vingrinājumi ir īpaši efektīvi sievietēm ar stresa urīna nesaturēšanu, jo tie stiprina muskuļus, kas atbalsta urīnizvadkanālu un urīnpūsli. Menopauzes laikā hormonālās izmaiņas bieži ir urīna nesaturēšanas cēlonis, tāpēc estrogēna terapija var būt efektīvs risinājums. Lokāli lietojami estrogēna krēmi vai svecītes palīdz uzlabot urīnpūšļa un urīnizvadkanāla elastību, kas samazina noplūdes risku. Savukārt hialuronskābes injekcijas atjauno gļotādas mitrumu un elastību, samazinot diskomfortu un noplūdes risku. Tāpat pastāv medikamentozā terapija, kas palīdz samazināt urīnpūšļa hiperaktivitāti un nostiprināt muskuļus, lai uzlabotu urīna kontroli.


Lai noteiktu, kura no urīna nesaturēšanas ārstēšanas metodēm ir piemērota tieši jums, ir jāapmeklē ģimenes ārsts, ginekologs vai urologs. Dinsbergas klīnikas komanda ik dienu palīdz sievietēm atgūt kontroli pār savu dzīvi. Ja arī jūs vēlaties smieties, sportot un veikt citas ikdienas aktivitātes bez raizēm un satraukuma – gaidām jūs Dinsbergas klīnikā!

Urīna nesaturēšana

 
 
bottom of page