Gandrīz ikviena sieviete ar bailēm gaida menopauzi, jo šis laika posms ir ne tikai fiziski izaicinošs, bet arī morāli grūts, jo no šī brīža sieviete vairs nevar palikt stāvoklī un sabiedrībā valda stereotips, ka tieši menopauze ir robežšķirtne, kad sievieti var uzskatīt par vecu. Par laimi, šis mīts nav patiesība – sievietes jebkurā vecumā var justies labi savā ķermenī, un vecums jau sen kā nav šķērslis, lai pilnvērtīgi baudītu dzīvi. Tomēr no menopauzes izvairīties nav iespējams, tādēļ mēs iesakām jau savlaicīgi sagatavoties šim brīdim, lai atvieglotu menopauzes simptomus.
Vidējais vecums, kad sievietēm iestājas menopauze, ir 49 gadi, tomēr ir gadījumi, kad menopauze iestājas krietni agrāk, pat 40 gadu vecumā. Visbiežāk tas ir saistīts ar ģenētiku – ja mammai vai vecmammai menopauze ir iestājusies agrīni, pastāv risks, ka arī jūs menopauze piemeklēs agrāk. Ģenētisko faktoru nav iespējams ietekmēt, tādēļ ir labi būt informētām, laikus atpazīt simptomus un rīkoties. Sākoties menopauzei, sievietes ķermenī notiek dažādi procesi – palēninās vielmaiņas procesi, paaugstinās holesterīna līmenis un samazinās muskuļu masas apjoms. Un tieši šie ir procesi, kuriem ir iespējams sagatavoties, ievērojot veselīgu dzīvesveidu, sportojot un lietojot uztura bagātinātājus. Protams, arī pirms menopauzes būtu vēlams, lai sieviete dzīvotu veselīgi, sportotu un rūpētos par pilnvērtīgu un vitamīniem bagātu uzturu. Jo labākā fiziskā formā un ar labāku veselību sieviete sagaidīs menopauzi, jo vienkāršāk būs pārvarēt menopauzes radītās veselības problēmas. Kā arī ir jārēķinās, ka, ja līdz menopauzei sievietei bija problēmas ar vielmaiņu un holesterīnu, menopauze tikai pastiprinās šīs problēmas.
Preventīva pieeja menopauzes ārstēšanai
Medicīnā runā ne tikai par menopauzes, bet arī pirmsmenopauzes periodu. Pirmsmenopauzes periods ir laiks pirms menopauzes, kad sievietes ķermenī sākas hormonālas izmaiņas, kas var radīt dažādus simptomus, piemēram, neregulārus menstruālos ciklus, karstuma viļņus, miega traucējumus un garastāvokļa svārstības. Šis periods parasti sākas dažus gadus pirms menopauzes un var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pat desmit gadiem. Apgalvot, ka sievietei ir iestājusies menopauze, var tad, kad pēc pēdējām menstruācijām aizritējuši ne mazāk kā 12 mēneši un klīniski un laboratoriski vērojams olnīcu hormonālās aktivitātes izsīkums. Svarīgi ir atzīmēt, ka katras sievietes pieredze pirmsmenopauzes un menopauzes periodā var būt ļoti individuāla. Dažas sievietes izjutīs tikai vieglus simptomus, kamēr citām šis periods var būt ļoti izaicinošs gan fiziski, gan emocionāli.
Ja jūs novērojat pirmsmenopauzes vai menopauzes simptomus, ir jāvēršas pie ginekologa, lai pārrunātu visas novērotās izmaiņas un atrastu veidus, kā tās mazināt. Maldīgs ir uzskats, ka menopauzes simptomus nevar ārstēt, tieši otrādi – savlaicīgi vēršoties pie ārsta, ir iespējams ne tikai mazināt visus simptomus, bet arī palēnināt un aizkavēt tos, tomēr ir jāapzinās, ka pavisam apstādināt menopauzi nebūs iespējams. Ir ļoti svarīgi regulāri apmeklēt savu ārstējošo ginekologu, lai jau savlaicīgi pamanītu pat mazākās pārmaiņas un sāktu preventīvu darbu pie menopauzes simptomu aizkavēšanas.
Menopauze – ārstu komandas darbs
Ar menopauzes simptomiem strādā ne tikai ginekologs, bet gan ārstu komanda, kurā ietilpst dermatologi, endokrinologi, fizioterapeiti un uztura speciālisti. Ginekologs diagnosticē pirmsmenopauzi vai menopauzi un nosaka piemērotāko ārstēšanas plānu. Dermatologs palīdz risināt problēmas, kas saistītas ar ādas stāvokļa izmaiņām, piemēram, sausumu un elastības zudumu, kas ir bieži sastopami menopauzes laikā. Dermatologs var arī ieteikt īpašus ādas kopšanas līdzekļus un procedūras, lai uzlabotu ādas stāvokli. Endokrinologam ir būtiska loma hormonālā līdzsvara atjaunošanā, palīdzot kontrolēt vairogdziedzera darbību un novērst hormonālos traucējumus, kas var saasināt menopauzes simptomus. Uztura speciālisti sniedz padomus par veselīgu uzturu, kas ir būtiski, lai uzturētu labu veselību un ķermeņa masas indeksu menopauzes laikā. Tāpat uztura speciālists var ieteikt uztura bagātinātājus, kas atvieglos simptomus. Savukārt fizioterapeits ieteiks vingrinājumus, kas palīdzēs stiprināt kaulus un muskuļus, uzlabojot vispārējo fizisko stāvokli un mazinot osteoporozes risku.
Menopauzes simptomu mazināšana ir komandas darbs, kas prasa kompleksu pieeju un speciālistu sadarbību, lai nodrošinātu sievietēm vislabāko iespējamo atbalstu šajā svarīgajā dzīves posmā. Dinsbergas klīnika piedāvā integrētu pieeju sievietes veselībai – nodrošinot visus menopauzes ārstēšanai nepieciešamos ārstus vienuviet!